Článek: Breeding, aneb pěstujeme silné PKM

Breeding, aneb pěstujeme silné PKM

Kde, Jak a Proč?

Křížení Pokémonů je možné ve všech verzích kromě Green, Red, Blue, Yellow. Probíhá velmi snadno (alespoň navenek) – vyberete si dva Pokémony, které ,,seznámíte“ v budově Pokémon Daycare, necháte je tam nějaký čásek v úschově, když si je přijde potom vyzvednout, tak obdržíte nejenom vašeho Pokémona ve vyšším levelu, ale i pokémoní vajíčko!
Jak bylo zmíněno výše, při křížení Pokémonů získáte vejce. Aby se vám vylíhlo, musíte ho nosit na pozici ze svých 6 aktivních PKM po určitý počet kroků. Ostatně byste to měli znát, protože během hry jedno takové vejce dostanete: Ve verzích Gold/Silver/Crystal dostanete vajíčko, ze kterého se vyklube Togepi a verzích Ruby/Saphire a Emerald dostanete Wynauta. To bylo tehdy překvapení, co? Při křížení si už ale žádných překvapení neužijete, protože to je metoda přísně vědecká. Křížíte přece proto, abyste získali silnějšími statistikami, než může mít stejný divoký PKM tohoto druhu.
Doba potřebná k tomu, aby Pokémoni svěřeni do péče Daycare “snesli“ vejce, se liší v závislosti na náhodě a také o jaké Pokémony jde. V žádném případě ale nečekejte za dveřmi Daycare, čas ubíhá pouze s každým krokem, který uděláte. Takže si jděte udělat někam delší výlet a trochu si přitom samozřejmě zatrénujte. Každých 250 vašich kroků se vypočítává šance na “snesení” vejce. Pokud jsou oba vaši PKM stejného druhu, ale mají různá ID, šance je skoro 100%. Pokud mají stejná ID, je to asi 70%. PKM různého druhu s různými ID mají 50% šanci. Pokémoni různého druhu se stejnými Id už mají jen 20% šanci a pokud vyberete takové PKM, kteří se spolu křížit nemohou, je šance nulová, i kdyby byli v Daycare do Vánoc. Jestli vejce už je nebo kdy bude, to se nikde automaticky nedozvíte (ale mohlo by) – musíte prostě občas chodit Daycare zkontrolovat. Vhodnost sestavené dvojice PKM vám je naznačena, už když je do Daycare dáváte a to ve formě přijímací hlášky:

* It show interest in (jméno PKM)– Skoro 100 % šance
* It’s friendly with (jméno PKM) – 70% šance
* It appears to care for (jméno PKM)– 20%
* It has no interest in (jméno PKM)– Tady žádné vejce nebude ani za rok
* It’s brimming with energy– a tady taky nic

Kdo se vylíhne a za jak dlouho?

Jaký typ PKM se z vejce vylíhne, je snadné určit. Vždy to bude nejnižší vývojové stádium samčího PKM nebo v případě že používáte Ditta, nejnižší vývojové stádium toho PKM, kterého jste dali do Daycare spolu s Dittem. Stejně tak je snadné určit, za jak dlouho se vejce vylíhne- stejně jako spousta jiných věcí ve hře se tato doba vypočítává na základě kroků, které uděláte. Každý typ PKM se klube z vejce ven různě dlouho. Většinou jde o tisícová čísla. Např. jenom Caterpie se vylíhne za 3840 krků! Ale nelekejte se těch velkých čísel – ono se to nezdá, ale víte, kolik kroků uděláte, když vyrazíte na pěší výlet kolem celého Hoennu? Ale žádné počítadlo kroků nikde nevidíte a opravdu nemá smysl dělat si čárky. Prostě až to bude, tak to bude.
O něco náročnější je určit pohlaví nového PKM. Procento pravděpodobnosti se liší u každého druhu. Většina PKM má šanci na samce a samici rovnou, ale třeba samici Snorlaxe získáte jen při každém osmém pokusu, a naopak samce Miltanka nezískáte nikdy.

♀ + ♂ = ♂/♀

Učíme naše Pokémony novým útokům

Teď je načase, abyste vlastně věděli, co se tím křížením vlastně získává…a tj. kvůli možnosti dědění útoků! Cílem je vykřížení PKM, který bude ovládat takové útoky, jaké by se normálně naučit nemohl.
Jaké útoky bude váš nový PKM se dá předem přesně vypočítat a není to žádná náhoda. Každý PKM především automaticky získává ty útoky, které by se normálně naučil až do 5. úrovně. U většiny PKM jsou to 2 útoky, ale jsou i výjimky, které takhle nezískají nic (Girafarig) nebo naopak útoky dědí 3 (Oddish, Snorlax). Za druhé- pokud oba rodiče ovládají útok, který by se potomek mohl sám naučit na vyšší úrovni, získává tento útok automatický od narození. Za 3. pokud otec (útoky se přebírají vždy od otce) znalý útok, který se potomek může naučit jen při křížení, bude ho mít potomek také hned od narození. A nakonec, pokud otec zná nějaké TM nebo HM útoky, které by se potomek mohl naučit, také je získává okamžitě
Zamotalo vám to hlavu? Možná pomůže názorný příklad:
Křížíte samce Pikachu a samici Ampharose.
Pikachu má útoky: Thudershock, Thunder, Thunderbolt a Thunder Wave
Ampharos má útoky: Thunder Punch , Tackle, Thunder wave a Cotton Spore
Pokud jste pochopili úvodní odstavce textu, je vám jasné co se z jejich vejce narodí- nejnižší forma samičího PKM, čili Mareep. A jaké bude mít útoky? Za prvé základní, jako každý Mareep: Tackle a Growl. Oba rodiče ovládají Thunder Wave, takže Mareep získá i tenhle útok. Pikachův útok Thunder je TM, takže to je další Mareepův zisk. Ale teď teprve přichází to důležité* pikachu umí Thunderbolt a to je útok, který se Mareep může naučit jen křížením! .Žádný divoký Mareep se nenaučí a tím dostává celé naše snažení smysl. Další útoky, které by se mohl Mareep naučit, pokud by je ovládal jeho samčí rodič, jsou třeba: Body Slam, Reflect nebo Také Down.

Finále:

Mareepovi jsme při křížení přidělili celkem 5 útoků. Všechny samozřejmě mít nemůže, protože každý PKM může současně ovládat jen 4, takže první přidaný útok (v našem případě Tackle) se mu zase odebere.
Finálně nově narozený Mareep bude umět: Growl, Thunder Wave, Thunder a Thunderbolt.

Závěrem

Tímto způsobem může vyšlechtit PKM s přesně takovými útoky, jaké u něj chcete mít- samozřejmě v rámci zachování určitých pravidel. Množina útoků, které lze křížením získat, nikdy nezasahuje do neslučitelných typů, takže rozhodně nevyšlechtíte vodního Pokémona, který bude umět třeba Fire Blast. Někdy abyste získali útoky, které chcete, bude muset křížit několikrát, Ale stojí to za to! Takže vzhůru do křížení!!!!!!

Tento článek byl publikován na stránkách Grepafruit v roce 2005.